Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 1kΩ
Description : ±20% 500mW 1kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER825VR-102
Model Number : JER825VR-102
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JER
  • Series: JER825VR
  • Material: Metal-glass glaze
  • Type: Ceramic trimmer potentiometer
  • Adjustment Type: Linear (B)
  • Standard Packaging: 500 pcs/bag
  • Compliance: Meets JIS standard (B)
Technical Specifications
Parameter Name Specification
Electrical Characteristics
Rated Resistance 300 - 2M
Tolerance of Rated Resistance 20%
Resistance Taper B (Linear)
Rated Power 0.5W
Maximum Operating Voltage 30VAC
Rotational Noise 100mV
Zero Position Resistance (R 1K) r01, r03 10
Zero Position Resistance (R > 1K) r01, r03 < 1%R
Physical Characteristics
Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3mNm ~ 30mNm
Detent Strength 50mNm
Reliability
Operating Temperature Range -30 to +85
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% after 5 hours at 703.
Temperature Coefficient Within 250PPM/ (tested across 25 -> -30 -> 25 -> 85).
Soldering Conditions
Temperature 26010
Time Within 3 seconds (total time)
Resistance Code Table
Resistance () Code
1K (1000) 102
2K (2000) 202
5K (5000) 502
10K (10000) 103
20K (20000) 203
50K (50000) 503
100K (100000) 104
200K (200000) 204
500K (500000) 504
1M (1000000) 105
Product Naming Convention
Format JER 825 V R [Resistance Code]