Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 500kΩ
Description : ±20% 500mW 500kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER825VR-504
Model Number : JER825VR-504
Product Overview
The JER825VR series ceramic trimmer potentiometers are designed for high stability, small size, and high precision. These potentiometers feature a rated power of 0.5W and a wide resistance range, utilizing a metal-glass glaze construction. They are suitable for applications requiring precise resistance adjustments.
Product Attributes
  • Brand: JER
  • Series: 825VR
  • Material: Ceramic, Metal-glass glaze
  • Type: Trimmer Potentiometer
  • Adjustment Type: Vertical, Reverse Adjustment
  • Standard Packaging: 500 pcs/bag
  • Applicable Standards: JIS (Japan Standard)
Technical Specifications
Parameter Name Parameter Index Details
Rated Power 0.5W
Resistance Range 300 - 2M
Nominal Resistance Tolerance 20%
Resistance Change Characteristic B (Linear)
Maximum Operating Voltage 30VAC
Wiper Noise 100mV
Zero Position Resistance R 1K: r01, r03 10
R > 1K: r01, r03 < 1%R
Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3mNm ~ 30mNm
Detent Strength 50mNm
Operating Temperature Range -30 to +85
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% After 5 hours at 703
Soldering Condition Temperature: 26010
Time: Within 3 seconds (total time)
Product Naming Convention
JER 825 V R 102