JIERR JER805HM 503 ceramic trimmer potentiometer with linear resistance variation and compact design
Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 250mW
Resistance : 50kΩ
Description : ±20% 250mW 50kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER805HM-503
Model Number : JER805HM-503
Product Overview
The JER805HM series ceramic trimmer potentiometers offer high stability, a compact size, and high precision, making them suitable for various electronic applications. These potentiometers feature a rated power of 0.5W, a wide resistance range, and are constructed with a metal glaze material. They are designed for reliable performance with excellent resistance to temperature fluctuations and mechanical stress.
Product Attributes
  • Brand: JER
  • Series: JER805HM
  • Type: Ceramic trimmer potentiometer
  • Material: Metal glaze
  • Adjustment Type: Micro adjustment
  • Mounting Style: Horizontal
  • Standard Packaging: 200 pcs/bag
  • Compliance: Meets JIS standards (B)
Technical Specifications
Parameter Name Parameter Index
Electrical Characteristics
Nominal Resistance 300 - 2M
Tolerance of Nominal Resistance 20%
Resistance Variation Characteristic B (Linear)
Rated Power 0.5W
Maximum Operating Voltage 30VAC
Wiper Noise 100mV
Zero Position Resistance R1K: r01, r03 10; R1K: r01, r03 < 1%R
Physical Characteristics
Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3mNm ~ 30mNm
Detent Strength 50mNm
Reliability
Operating Temperature Range -30 ~ +85
Rotational Life (No Load) Resistance change within 10% after 502 cycles
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% after 5 hours at 703
Temperature Cycling (No Load) Resistance change within 3% after 5 cycles
Heat Resistance (Long Term, No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 703
Damp Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH