Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency Stability : ±20ppm
Frequency : 32.768MHz
Description : Programmable Oscillator 32.768MHz 3.3V SMD3225-4P
Mfr. Part # : OP322532768MEDA4SI-u
Model Number : OP322532768MEDA4SI-u
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The YSO680PR is a low-power, one-time programmable crystal oscillator featuring a PLL circuit for a wide frequency range (1-108MHz). It offers a low power consumption design and is available in multiple package sizes: 2.5*2.0mm, 3.2*2.5mm, 5.0*3.2mm, and 7.0*5.0mm. This oscillator is suitable for various applications requiring flexible frequency selection and efficient power usage.
Product Attributes
  • Brand: YXC
  • Model: YSO680PR
  • Type: Programmable Crystal Oscillator
  • Power Consumption: Low Power
  • Programmability: One-time programmable
  • Frequency Range: 1MHz to 108MHz
  • Package Sizes: 2.5*2.0mm, 3.2*2.5mm, 5.0*3.2mm, 7.0*5.0mm
Technical Specifications
Parameter1.8V2.5V3.3V
Frequency Range1MHz to 108MHz1MHz to 108MHz1MHz to 108MHz
Supply Voltage Variation (Vdd) 10%1.62V~1.98V2.25V~2.75V2.97V~3.63V
Supply Current (Max.)6mA (1-30MHz), 8mA (31-75MHz), 12mA (76-108MHz)8mA (1-30MHz), 10mA (31-75MHz), 15mA (76-108MHz)10mA (1-30MHz), 15mA (31-75MHz), 20mA (76-108MHz)
Standby Current15uA15uA15uA
Frequency Tolerance20ppm, 25ppm, 50ppm, or specify20ppm, 25ppm, 50ppm, or specify20ppm, 25ppm, 50ppm, or specify
Output Load15pF15pF15pF
Operating Temperature Range-40~+85, or specify-40~+85, or specify-40~+85, or specify
Storage Temperature Range-55~+125-55~+125-55~+125
Duty Cycle45~55%45~55%45~55%
Period Jitter (@12K-20Mhz)1.5ps1.1ps1ps
Start-up Time (Max.)10ms10ms10ms
Frequency Aging (at 25)3 ppm / year3 ppm / year3 ppm / year