Precision Crystal Oscillator Silicon Labs 511BBA100M000BAG with Programming and Custom Configuration
Contact Now
Description : SMD5032-6P Oscillators RoHS
Mfr. Part # : 511BBA100M000BAG
Model Number : 511BBA100M000BAG
Package : SMD5032-6P
Contact Now
Product Overview
The Si510/511 Crystal Oscillator (XO) from Silicon Laboratories utilizes advanced DSPLL technology to provide any frequency from 100 kHz to 250 MHz. Unlike traditional XOs, this device uses a single fixed crystal and a proprietary DSPLL synthesizer, offering enhanced reliability, improved mechanical robustness, and excellent stability. Its IC-based design provides superior supply noise rejection, simplifying low jitter clock generation in noisy environments. Crystal ESR and DLD are individually production-tested for guaranteed performance. The Si510/511 is factory-configurable for various user specifications, including frequency, supply voltage, output format, output enable polarity, and stability, with factory programming eliminating long lead times and NRE charges.
Product Attributes
  • Brand: Silicon Laboratories
  • Certifications: Pb-free, RoHS compliant
  • Package Options: 5 x 7 mm, 3.2 x 5 mm, 2.5 x 3.2 mm
Technical Specifications
ParameterSymbolVDDTA (C)MinTypMaxUnitNotes
Supply VoltageVDD3.3 V option40 to 852.973.33.63V
VDD2.5 V option40 to 852.252.52.75V
VDD1.8 V option40 to 851.711.81.89V
Supply CurrentIDDCMOS, 100 MHz, single-ended40 to 852126mA
Supply CurrentIDDLVDS (output enabled)40 to 851923mA
Supply CurrentIDDLVPECL (output enabled)40 to 853943mA
Supply CurrentIDDHCSL (output enabled)40 to 854144mA
Supply CurrentIDDTristate (output disabled)40 to 8518mA
OE SettingVIHActive High40 to 850.80 x VDDVSee Note
OE SettingVILActive High40 to 850.20 x VDDVSee Note
Nominal FrequencyFOCMOS, Dual CMOS40 to 850.1212.5MHz
FOLVDS/LVPECL/HCSL40 to 850.1250MHz
Total StabilityFrequency StabilityGrade C40 to 8530+30ppm*Note: Total stability includes initial accuracy, operating temperature, supply voltage change, load change, shock and vibration (not under operation), and 10 years aging at 40 C.
Frequency StabilityGrade B40 to 8550+50ppm*Note: Total stability includes initial accuracy, operating temperature, supply voltage change, load change, shock and vibration (not under operation), and 10 years aging at 40 C.
Frequency StabilityGrade A40 to 85100+100ppm*Note: Total stability includes initial accuracy, operating temperature, supply voltage change, load change, shock and vibration (not under operation), and 10 years aging at 40 C.
Temperature StabilityFrequency StabilityGrade C40 to 8520+20ppm
Frequency StabilityGrade B40 to 8525+25ppm
Frequency StabilityGrade A40 to 8550+50ppm
Startup TimeTSUMinimum VDD until output frequency (FO) within specification40 to 8510ms
Disable TimeTDFO 10 MHz40 to 855s
Disable TimeTDFO < 10 MHz40 to 8540s
Enable TimeTEFO 10 MHz40 to 8520s
Enable TimeTEFO < 10 MHz40 to 8560s
CMOS Output Logic HighVOH40 to 850.85 x VDDV
VOH40 to 850.85 x VDDV
VOH40 to 850.85 x VDDV
CMOS Output Logic LowVOL40 to 850.15 x VDDV
VOL40 to 850.15 x VDDV
VOL40 to 850.15 x VDDV
CMOS Output Rise/Fall TimeTR/TF0.1 to 212.5 MHz, CL = 15 pF40 to 850.450.81.2ns
TR/TF0.1 to 212.5 MHz, CL = no load40 to 850.30.60.9ns
LVPECL Output Rise/Fall TimeTR/TF100 MHz 565 MHz40 to 85100565ps
HCSL Output Rise/Fall TimeTR/TF100 MHz 565 MHz40 to 85100470ps
LVDS Output Rise/Fall TimeTR/TF350 MHz 800 MHz40 to 85350800ps
LVPECL Output Common ModeVOC50 to VDD 2 V, single-ended40 to 85VDD 1.4 VV