aluminum electrolytic capacitor CapXon GF681M025G160A suitable for harsh environments and industrial
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Capacitance : 680uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 680uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm
Mfr. Part # : GF681M025G160A
Model Number : GF681M025G160A
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CapXon
  • Series: GF Type
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications/Standards: JIS-C-5101-1, RoHS compliant
  • Environmental Compliance: Manufactured without ozone-depleting chemicals
Technical Specifications
Part Number Capacitance (F) Capacitance Tolerance (%) Rated Working Voltage (VDC) Surge Voltage (VDC) Max. Dissipation Factor (%) @ 100kHz/105 Ripple Current (mA) @ 100kHz/105 Max. Leakage Current (A) Max. Impedance () @ 100kHz/20 Operating Temperature (C) Case Size (D* L mm) Endurance @ 105C (Hrs)
GF681M025G160A 680 -20~20 25 29 10 1424 170 0.04 -55~105 10X16 5000
Dimensions
Part Number D (mm) L (mm) d (mm)
GF681M025G160A 10 16 0.6
Technical Performance
Test Item Conditions & Criterion
Range of Working Temperature -55~105 (C)
Capacitance Measurement Temp: 202, Frequency: 120Hz, Voltage: 0.5Vrms. Tolerance: -20~20%
Dissipation Factor (tan) Measurement Temp: 202, Frequency: 120Hz, Voltage: 0.5Vrms. See Table 1 for criterion.
Leakage Current Rated voltage applied for 2 min. Criterion: I 170 (A)
Terminal Strength (Tensile) Refer to datasheet for load values based on lead diameter.
Terminal Strength (Bending) Refer to datasheet for load values and cycles based on lead diameter.
Surge Test 15~35C, 29V, 1000 cycles (30s charge, 330s discharge). Capacitance Change: 15%, DF initial, LC initial.
Vibration 10~55Hz, 0.75mm amplitude, 98 m/s (10g) for 6 hours (X,Y,Z). Capacitance Change: 5%, DF initial, LC initial.
Solderability Solder: Sn96.5/Ag3/Cu0.5, 2455C, 2.00.5s immersion. New tin coverage > 95%.
Marking
Example: CapXon (Brand), 25V (Rated Voltage), 680F (Nominal Capacitance), (-) (Polarity Indicator), 105C (Max Operating Temp.), GF (Series), P1502 (Date Code - 15: Year 2015, 02: Week 2), VENT (Safety Vent).
Characteristics Tables
Table 1: Dissipation Factor (DF) max. (%)
Working Voltage (VDC) 6 10 16 25 35 50 63 100
D.F. (%)max. 16 14 12 10 9 8 8 8
For capacitance>1000uF, add 2% per another 1000uF