Durable CapXon KF331M025G125A capacitor suitable for reliability applications and harsh environments
Contact Now
Lifetime : 5000hrs@125℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 12.5mm
Voltage Rating : 25V
Pin Spacing : 5mm
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 330uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL12.5mm 5000hrs@125℃
Mfr. Part # : KF331M025G125A
Model Number : KF331M025G125A
Package : Through Hole,D10xL12.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Values
Operating Temperature Range -40 to +105
-25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC
160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F
0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance (at 120Hz, +20) 20%
(at +20, after 2 min, rated working voltage) I0.03 CV (A)
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below
Load Life Test (at 105, rated DC working voltage) 2000~5000 Hrs
Shelf Life Test (at 105, 1000Hrs, no voltage) Same limits as Load life
Dissipation Factor (tan) (%) max.
Working Voltage (VDC) D.F. (%) max.
6.318
For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio Z-T / Z+20) at 120Hz
Working Voltage (VDC) Z-25Z+20 Z-40Z+20
6.348
For capacitance >1000 F, add 0.5 for -25+20; add 1 for -40+20 per another 1000F.