Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Lifetime : 2000hrs@85℃
Capacitance : 100uF
Height - Seated (Max) : 5.5mm
Voltage Rating : 16V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 100uF ±20% 16V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@85℃
Mfr. Part # : LV101M016E055ETR
Model Number : LV101M016E055ETR
Package : SMD,D6.3xL5.5mm
Contact Now
Product Overview
The 57 SMD LV Series offers high-density mounting electrolytic capacitors designed for applications requiring reliable performance at 85. These capacitors are suitable for reflow soldering and are RoHS Compliant, making them an excellent choice for modern electronic designs. They are available in a range of case diameters from 4mm to 10mm and capacitance values from 0.1F to 1500F.
Product Attributes
  • Standard operating temperature: 85
  • RoHS Compliant
  • Reflow soldering available
  • Available for high density mounting
  • For detailed specifications, refer to Engineering Bulletin No. E130
Technical Specifications
Performance Characteristics Specification
Operating Temperature Range -40~ +85
Rated Voltage Range 4~50 VDC
Capacitance Range 0.1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tanat 20120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below (Impedance ratio max)
Dimensions (unit:mm)
D L A B C W P
4 5.5 4.3 4.3 4.9 0.5~0.8 1.0
5 5.5 5.3 5.3 5.9 0.5~0.8 1.4
Dissipation Factor (D.F. %) and Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio)
Rated voltage(VDC) D.F.() Z-25Z+20 Z-40Z+20
4~6.3 max 8~10 4 6.3 10 16 25 35 50
Ripple Current (mA, rms) at 85, 120Hz