CapXon KF221M010E070A Capacitor Designed for Industrial Measuring Instruments and Communication Gear
Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 7mm
Pin Spacing : 2.5mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 6.3mm
Tolerance : ±20%
Description : 220uF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D6.3xL7mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF221M010E070A
Model Number : KF221M010E070A
Package : Through Hole,D6.3xL7mm
Contact Now
KF Series Low Impedance Capacitors
Product Overview
Product Attributes
  • RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics
Specification Value
Operating Temperature Range -40 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC (for some variants), 160 to 450 VDC (for other variants)
Capacitance Range 0.47 to 15000 F (for some variants), 0.47 to 470 F (for other variants)
Capacitance Tolerance 20% (at 120Hz, +20)
I0.03 CV (A) after 2 minutes with rated working voltage applied. (for other variants)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) Varies by working voltage. For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max. For capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000F for -25+20; add 1 per another 1000F for -40+20.