CapXon KF220M400I200A capacitor offering stable capacitance and low leakage current characteristics
Contact Now
Lifetime : 5000hrs@105℃
Capacitance : 22uF
Height - Seated (Max) : 20mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 400V
Diameter : 13mm
Tolerance : ±20%
Description : 22uF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D13xL20mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF220M400I200A
Model Number : KF220M400I200A
Package : Through Hole,D13xL20mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -40 to +105
-25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC
160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F
0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance (at 120Hz, +20) 20%
Leakage Current (max.) (at +20, after 2 min, rated voltage) I0.01 CV or 3 A (whichever is greater)
(at +20, after 2 min, rated voltage) I0.03 CV A
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) See table below
(for capacitance >1000 F) Add 2% per another 1000F
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max See table below
(for capacitance >1000 F) Add 0.5 per another 1000F for -25+20; add 1 per another 1000F for -40+20
Load Life Test Duration time 2000~5000 Hrs (at 105)
Ambient temperature +105
Applied voltage Rated DC working voltage
Shelf Life Test Duration time 1000Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage None
Dissipation Factor (tan, max.) at 20, 120Hz
Working Voltage (VDC) D.F. (%)max.
6.318
Low Temperature Characteristics (Z-25Z+20 and Z-40Z+20) at 120Hz