High Voltage CapXon KF470M160G160A Capacitor Designed for Communication Equipment and Power Supplies
Contact Now
Operating Temperature : -25℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 47uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 160V
Diameter : 10mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 47uF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF470M160G160A
Model Number : KF470M160G160A
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: KF Series
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Values
Operating Temperature Range Standard -40 to +105
Extended -25 to +105
Rated Voltage Range Low Voltage 6.3 to 100 VDC
High Voltage 160 to 450 VDC
Capacitance Range Low Voltage 0.47 to 15000 F
High Voltage 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (at 120Hz, +20)
Leakage Current (max.) Standard I0.01 CV or 3 A (whichever is greater) after 2 minutes at rated working voltage
High Voltage I0.03 CV A after 2 minutes at rated working voltage
Dissipation Factor (tan) At 20, 120Hz. For capacitance >1000 F, add 2% per 1000F. For impedance ratio, add 0.5 per 1000F for -25/+20 and 1 per 1000F for -40/+20.