High Reliability Aluminum Electrolytic Capacitor CapXon HP331M450O320A00A 330F 450V with Safety Vent
Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Operating Temperature : -25℃~+105℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 32mm
Voltage Rating : 450V
Diameter : 30mm
Tolerance : ±20%
Description : 330uF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D30xL32mm
Mfr. Part # : HP331M450O320A00A
Model Number : HP331M450O320A00A
Package : Through Hole,D30xL32mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CapXon
  • Series: HP
  • Origin: Shenzhen City, Guangdong Province, China
  • Certifications/Standards: JIS-C-5101-1, RoHS compliant
  • Environmental Policy: Does not use ozone-depleting chemicals (ODC)
Technical Specifications
CapXon P/N Cap. (F) Cap Tol. (%) Rate W.V (VDC) Surge Volt (VDC) Max. D.F (%) (120Hz/20) Ripple Current 120Hz /105 (A) Max. LC (A) Max. ESR. 120Hz /20 (m) Oper. Temp. () Case Size D* L (mm) Endurance /105 (Hrs)
HP331M450O320A00A 330 -20~20 450 495 20 1.45 1156 800 -25~105 30X32 2000
Dimensions
D: 30 mm
L: 32 mm
Lead Diameter: 4 1 mm
Lead Pitch: 1.5 0.5 mm
Technical Features & Testing Conditions
NO. Item Conditions and Criterion
1 Range of working temperature -25~105 ()
2 Capacitance Conditions: Temp: 202, Freq: 120Hz, Voltage: 0.5Vrms
Criterion: Tolerance: -20~20%
3 Dissipation factor (tan) Conditions: Temp: 202, Freq: 120Hz, Voltage: 0.5Vrms
Criterion: See Table 1
4 Leakage Current Conditions: Rated voltage applied for 5 min with 100010% resistor.
Criterion: I3* CV ()
5 Terminal strength Tensile strength: See table.
Bending strength: See table (Lug terminals only).
Criterion: Terminal should not be loose, breakage and bad connected.
6 Temperature characteristic Conditions: Thermal equilibrium, same frequency.
Criterion: 1. Impedance ratio not exceed Table 2. 2. LC 800% of initial specified value.
8 High Temperature Exposure (Storage) Conditions: Temp: 105, Applied Voltage: None, Time: 1000H.
9 Surge Test Conditions: Temp: 15~35, Applied Voltage: 495V, Period: Charge 30s, Discharge 330s.
10 Vibration Conditions: Freq: 10~55Hz, Amplitude: 0.75mm, Accel: 98 m/s, Time: 6 Hrs (X,Y,Z each 2 Hrs).
11 Solderability Conditions: Solder: Sn96.5/Ag3/Cu0.5, Temp: 2455, Time: 2.00.5S.
Criterion: New solder coverage > 95%.
12 Resistance to soldering heat Conditions: Solder: Sn96.5/Ag3/Cu0.5, Temp: 2603, Time: 101S.
Criterion: 1. Capacitance Change: C/C 5%. 2. DF initial value. 3. LC initial value.
14 Temperature Cycling Conditions: 10 cycles per JIS-C-5101-1 (2010) No:4.16.
15 High temp and humidity Conditions: Temp: 402, Humidity: 90~95%RH, Time: 250H.
Marking
Example: CapXon (Brand), 450V (Rated Voltage), 330F (Nominal Capacitance), (-) (Polarity/Cathode Indicate), 105 (Maximum Operating Temp.), HP (Series), VENT (Safety Vent).