Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 47uF
Height - Seated (Max) : 5.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 530mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Ripple Current : 240mA@100kHz
Description : 47uF ±20% 35V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : DV470M035E055ETR
Model Number : DV470M035E055ETR
Package : SMD,D6.3xL5.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Chip type
  • Low impedance
  • Complied to the RoHS directive
Technical Specifications
General Specifications:
Item Performance Characteristics
Operating Temperature Range -55~ +105
Rated Voltage Range 6.3~50 VDC
Capacitance Range 1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below (Impedance ratio max)
Load Life Test:
Conditions Requirements
Duration time 2000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage Rated DC working voltage
After test requirement at +20 Capacitance change: Within 30% of initial value
Dissipation factor: Less than 300% of specified value
Leakage current: Less than specified value
Shelf Life Test:
Conditions Requirements
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage None
After test requirement at +20 Same limits as Load life.
Resistance to Soldering Heat:
Temperature 250
Duration 30 seconds
After test requirement at +20 Leakage current: Less than specified value
Capacitance change: Within 10% of initial value
tan: Less than specified value
Dissipation Factor (D.F.) (%) max. at 20, 120Hz:
Working Voltage (VDC) D.F. (%) max.
6.3 24
Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio Z-25Z+20 & Z-55Z+20) at 120Hz: