Contact Now
Lifetime : 5000hrs@105℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 20mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 63V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 330uF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL20mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF331M063G200A
Model Number : KF331M063G200A
Package : Through Hole,D10xL20mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: KF Series
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -40 to +105
-25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC
160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F
0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance (at 120Hz, +20) 20%
Leakage Current (max.) (at +20, after 2 min, rated voltage applied) I0.01 CV or 3 A (whichever is greater)
(at +20, after 2 min, rated voltage applied) I0.03 CV A
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio Z-T/Z+20 at 120Hz) See table below
Shelf Life Test Conditions Duration: 1000Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: None
Dissipation Factor (tan) max. (%)
Working Voltage (VDC) D.F. (%)max.
6.3 18
Low Temperature Characteristics (Z-T/Z+20)
Working Voltage (VDC) Z-25/Z+20 Z-40/Z+20
Dimensions and Specifications (Example: 6.3V, 10F)