Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 5.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 10uF ±20% 35V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : ZV100M035C055ETR
Model Number : ZV100M035C055ETR
Package : SMD,D5xL5.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: ZV Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Mounting: Available for high density mounting
  • Soldering: Reflow soldering is available
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -55~ +105
Rated Voltage Range 6.3~50 VDC
Capacitance Range 1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tanat 20120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio Z-25Z+20: 2 (max. for 6.3V-50V)
Impedance ratio Z-55Z+20: 3 (max. for 6.3V-10V), 6 (max. for 10V), 4 (max. for 16V-50V)
Load Life Test conditions Duration time: 2000 Hrs
Ambient temperature: +105
Applied voltage: Rated DC working voltage
Shelf Life Test conditions Duration time: 1000 Hrs
Ambient temperature: +105
Applied voltage: None
Resistance to soldering heat Capacitors on hot plate at 250 for 30 seconds.
ZV Series Case Size & Ripple Current (mA, rms) at 105, 100KHz
WV (SV) Cap (F) 6.3 (8) 10 (13) 16 (20) 25 (32) 35 (44) 50 (63)
Size Ripple Size Ripple Size Ripple Size Ripple Size Ripple Size Ripple
1.0 4X5.5 53 4X5.5 53 2.2 4X5.5 53 4X5.5 53 3.3 4X5.5 53 4X5.5 53
4.7 4X5.5 53 4X5.5 53 4X5.5 53 4X5.5 53 4X5.5 53 4X5.5 53
6.8 4X5.5 58 4.5 4X5.5 65 4.0 5X5.5 65 4 5X5.5 85 2.8 - -
10 4X5.5 65 5 4X5.5 74 3.7 4X5.5 90 3.5 5X5.5 90 3.5 5X5.5 98 2.5
15 4X5.5 70 4.6 5X5.5 100 2.2 5X5.5 120 1.8 6.3X5.5 130 1.8 6.3X5.5 115 1.8
22 4X5.5 53 3.5 4X5.5 80 2.6 4X5.5 83 3.0 5X5.5 128 1.7 5X5.5 140 1.4
27 4X5.5 65 3.2 5X5.5 85 2.4 5X5.5 135 1.9 6.3X5.5 145 1.4 6.3X7.7 160 1.35
33 4X5.5 80 2.8 4X5.5 85 2.3 5X5.5 160 2.2 5X5.5 145 1.4 6.3X5.5 185 1.2
47 4X5.5 82 2.4 5X5.5 130 2.0 5X5.5 170 2.0 6.3X5.5 180 1.2 6.3X5.5 200 1.0
56 5X5.5 94 1.70 6.3X5.5 180 1.45 6.3X5.5 195 1.3 6.3X5.5 195 1.15 6.3X7.7 230 0.73
68 5X5.5 100 1.6 6.3X5.5 195 1.4 6.3X5.5 205 1.2 6.3X5.5 200 1.1 6.3X7.7 240 0.7
100 5X5.5 110 1.5 6.3X5.5 210 1.3 6.3X5.5 210 1.1 6.3X7.7 220 0.75 6.3X7.7 270 0.67
150 6.3X5.5 170 0.95 6.3X5.5 220 1.0 6.3X7.7 225 0.8 8X10.5 420 0.5 8X10.5 430 0.45
470 8X10.5 380 0.45 8X10.5 470 0.32 8X10.5 520 0.3 10X10.5 570 0.18 - - - -
680 8X10.5 420 0.42 10X10.5 620 0.29 10X10.5 600 0.26 - - - - - -
1000 8X10.5 470 0.28 10X10.5 670 0.25 10X10.5 500 0.25 - - - - -
1200 10X10.5 530 0.20 - - - - - - - - - -
1500 10X10.5 570 0.17 - - - - - - - - - -
ZV Series Max Impedance () at 20, 100 KHz
Working voltage(VDC) Z-25Z+20 Z-55Z+20
10 3 6
ZV Series D.F. (%) max. at 120Hz, 20