Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 11.5mm
Pin Spacing : 3.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 8mm
Tolerance : ±20%
Description : 330uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL11.5mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KM331M025F115A
Model Number : KM331M025F115A
Package : Through Hole,D8xL11.5mm
Contact Now
KM Series Standard 105 Capacitors
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KM Series
  • Temperature Rating: 105
  • Construction: Safety vent design
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics
Item Specification
Operating Temperature Range -40 to +105 / -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC / 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.1 to 22000 F / 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (After 1 min, rated working voltage) / I0.03 CV A (After 1 min, rated working voltage)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) (For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F)
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max: Z-25Z+20 (See table below) / Z-40Z+20 (See table below)
Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio)
Working Voltage (VDC) Z-25Z+20 Z-40Z+20
10 3 6
Load Life Test Conditions
Condition Specification
Duration time 2000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage Rated DC working voltage
After test requirement at +20: Capacitance change 20% of the initial measured value
After test requirement at +20: Dissipation factor 200% of the initial specified value
After test requirement at +20: Leakage current The initial specified value
Shelf Life Test Conditions
Condition Specification
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage None
After test requirement at +20 Same limits as Load life
Pre-treatment for measurements
Shall be conducted after application of DC working voltage for 30 minutes.
Dimensions and Ripple Current Data
Series WV (SV) Cap(F) Size DxL(mm) Ripple Current (mA, rms) at 105 120Hz