performance capacitor CapXon LV221M010F065ETR designed for standard 85 degree temperature electronic
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Lifetime : 2000hrs@85℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 6.5mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 220uF ±20% 10V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@85℃
Mfr. Part # : LV221M010F065ETR
Model Number : LV221M010F065ETR
Package : SMD,D8xL6.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: LV Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Soldering Method: Reflow soldering available
  • Mounting: Available for high density mounting
  • Standard Temperature: 85
  • Reference: For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E130
Technical Specifications
Features Dimensions (unit: mm) W (mm) P (mm)
Case Diameter (D) L (mm) A (mm) B (mm) C (mm)
4 5.5 4.3 4.3 4.9 0.5~0.8 1.0
5 5.5 5.3 5.3 5.9 0.5~0.8 1.4
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -40~ +85
Rated Voltage Range 4~50 VDC
Capacitance Range 0.1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tanat 20120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below (Impedance ratio max Z-25Z+20 and Z-40Z+20)
Dissipation Factor (D.F. %)
Rated voltage(VDC) D.F.()
4~6.3 max 8~10
Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio)
Rated voltage(VDC) Z-25Z+20 Z-40Z+20
4~6.3 max 8~10 4~6.3 max 8~10
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
CAP(F) \ Frequency(Hz) 60(50) 120 500 1K 10K
0.1CAP100F 0.8 1.0 1.20 1.30 1.50
100CAP1500F 0.8 1.0 1.10 1.15 1.20
Ripple Current (mA, rms) at 85 120Hz