Contact Now
Lifetime : 5000hrs@105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 11mm
Voltage Rating : 50V
Pin Spacing : 2mm
Diameter : 5mm
Tolerance : ±20%
Description : 10uF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D5xL11mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : GH100M050C110A
Model Number : GH100M050C110A
Package : Through Hole,D5xL11mm
Contact Now
Product Overview
The GH Series capacitors are designed for high-temperature, long-life applications, offering low impedance and AEC-Q200 qualification. They are suitable for a wide operating temperature range of -55 to +105 and are available in rated voltage ranges from 6.3 to 50 VDC, with capacitance values from 0.47 to 6800F. These capacitors are engineered for reliability, featuring endurance and shelf life tests that ensure performance over time.
Product Attributes
  • Brand: GH Series
  • Qualification: AEC-Q200
  • Features: Low impedance, High temperature, Long life (5,000 to 10,000 hours at 105)
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
Operating Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 50 VDC
Capacitance Range 0.47 to 6800F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max. at +20) I0.01 CV or 3 A (After 2 minutes with rated working voltage applied)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) See table below. For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below for Impedance ratio max. For Capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000 F for -25/+20, add 1 per another 1000 F for -40/+20, add 1.5 per another 1000 F for -55/+20.
Pre-treatment for measurements Application of DC working voltage for 30 minutes.
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz)