Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 33uF
Height - Seated (Max) : 11mm
Pin Spacing : 2mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 5mm
Tolerance : ±20%
Description : 33uF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D5xL11mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF330M035C110A
Model Number : KF330M035C110A
Package : Through Hole,D5xL11mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series
  • Certification: RoHS Compliant
Technical Specifications
Specification Details
Operating Temperature Range -40 to +105 / -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC / 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F / 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (at 120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater) at +20, after 2 minutes with rated working voltage applied. / I 0.03 CV A at +20, after 2 minutes with rated working voltage applied.
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) Varies by Working Voltage. For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max. For capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000F for -25/+20; add 1 per another 1000F for -40/+20.