CapXon SK220M050E070A Radial Capacitor Suitable for Space Saving High Density Automotive Electronics
Contact Now
Lifetime : 1000hrs@105℃
Capacitance : 22uF
Height - Seated (Max) : 7mm
Voltage Rating : 50V
Pin Spacing : 2.5mm
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 22uF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D6.3xL7mm 1000hrs@105℃
Mfr. Part # : SK220M050E070A
Model Number : SK220M050E070A
Package : Through Hole,D6.3xL7mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: SK Series
  • Type: Radial
  • Temperature Rating: 105
  • RoHS Compliant: Yes
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
Operating Temperature Range -40 to +105
Rated Voltage Range 4 to 63 VDC
Capacitance Range 0.1 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Dissipation Factor (tan) Low (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics Impedance ratio max (at 120Hz)
Load Life Test Conditions
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage Rated DC working voltage
After test requirement at +20
Capacitance change 20% of the initial measured value (4V: 30%)
Dissipation factor 200% of the initial specified value
Leakage current The initial specified value
Shelf Life Test Conditions
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage None
After test requirement at +20
Working Voltage (VDC) D.F. (%)max
4 25
Working Voltage (VDC) Z-25 / Z+20 Z-40 / Z+20
Multiplier max Multiplier max
4 7 15
SK Series Case Size DxL(mm) Ripple Current ( mA, rms ) at 105 120Hz