Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 470uF
Height - Seated (Max) : 10.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 10mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 470uF ±20% 25V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : DV471M025G105ETR
Model Number : DV471M025G105ETR
Package : SMD,D10xL10.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Chip type
  • Low impedance
  • Designed for surface mounting
  • Applicable to automatic mounting machines using carrier tape
  • Complied to the RoHS directive
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
Operating Temperature Range -55~ +105
Rated Voltage Range 6.3~50 VDC
Capacitance Range 1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tan) See table below (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics Impedance ratio max (at 120Hz)
Dissipation Factor (D.F. %) max. at 20, 120Hz