capacitor CapXon KM471M016F115A designed for in communication and switching power supply equipment
Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 470uF
Height - Seated (Max) : 11.5mm
Voltage Rating : 16V
Pin Spacing : 3.5mm
Diameter : 8mm
Tolerance : ±20%
Description : 470uF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL11.5mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KM471M016F115A
Model Number : KM471M016F115A
Package : Through Hole,D8xL11.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KM Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Safety Feature: Safety vent construction design
Technical Specifications
Specification Details
Operating Temperature Range -40 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC (for one range), 160 to 450 VDC (for another range)
Capacitance Range 0.1 to 22000 F (for one range), 0.47 to 470 F (for another range)
Capacitance Tolerance 20% (at 120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (after 1 min, with rated working voltage) for one range; I0.03 CV A (after 1 min, with rated working voltage) for another range.
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max: Z-25Z+20 (values vary by working voltage); Z-40Z+20 (values vary by working voltage). For Capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000 F for -25+20; add 1 per another 1000 F for -40+20.
Pre-treatment for measurements Application of DC working voltage for 30 minutes.
Working Voltage (VDC) 6.3, 10, 16, 25, 35, 50, 63, 100
D.F. (%)max. (for 6.3-100V) 22, 17, 15, 14, 12, 10, 9, 8
Z-25Z+20 (for 6.3-100V) 4, 3, 2, 2, 2, 2, 2, 2
Z-40Z+20 (for 6.3-100V) 8, 6, 4, 3, 3, 3, 3, 3
Working Voltage (VDC) 160, 200, 250, 350, 400, 450
D.F. (%)max. (for 160-450V) 12, 12, 12, 15, 15, 17
Z-25Z+20 (for 160-450V) 2, 2, 3, 5, 6, 6
Dimensions (D x L, mm) Varies by model (e.g., 5X11, 6.3X11, 8X11.5, 10X12.5, etc.)
Ripple Current (mA, rms) at 105, 120Hz Refer to detailed tables for specific WV, Cap, and Size combinations.