Durable Solid Capacitor ChengTao CT1V221M0810 Featuring Low ESR and Compliance with REACH Directive
Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 10.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 38mΩ
Tolerance : ±20%
Ripple Current : 2.3A@100kHz
Description : 220uF ±20% 35V Aluminum Electrolytic Capacitors
Mfr. Part # : CT1V221M0810
Model Number : CT1V221M0810
Package : SMD,D8xL10.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CT Series
  • Origin: Dongguan, China
  • Certifications: RoHS, REACH
  • Marking: Negative sign, Series (CT), Capacitance (e.g., 100uF), Voltage (e.g., 35V), Red color marking