Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 11mm
Pin Spacing : 2.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 6.3mm
Tolerance : ±20%
Description : 220uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D6.3xL11mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF221M025E110A
Model Number : KF221M025E110A
Package : Through Hole,D6.3xL11mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series
  • Certification: RoHS Compliant
Technical Specifications
Specification Details
Operating Temperature Range -40 to +105 / -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC / 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F / 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) See table below. For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000uF.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below. For capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000uF for -25+20; add 1 per another 1000uF for -40+20.
Dissipation Factor (tan, %) max. at 20, 120Hz
Working Voltage (VDC) 6.3-100 160-450
Values 18 (6.3V), 16 (10V), 14 (16V), 12 (25V), 10 (35V), 9 (50V), 8 (63V), 8 (100V) 12 (160-250V), 15 (350-400V), 17 (420V), 17 (450V)
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio Z-T/Z+20) at 120Hz
Working Voltage (VDC) Z-25Z+20 Z-40Z+20
6.3-100V 160-450V 6.3-100V 160-450V
Values 4 (6.3V), 3 (10-63V), 2 (100V) 2 (160-200V), 3 (250V), 5 (350-400V), 6 (450V) 8 (6.3V), 6 (10V), 4 (16V), 3 (25-100V) 3 (160V), 6 (200-450V)