Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 100uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 100V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 100uF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KM101M100G160A
Model Number : KM101M100G160A
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KM Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Construction: Safety vent design
Technical Specifications
Specification Details
Operating Temperature Range -40 to +105 or -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC and 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.1 to 22000 F and 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (After 1 min, rated working voltage) for one range; I0.03 CV A (After 1 min, rated working voltage) for another range.
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max: Z-25Z+20 and Z-40Z+20 values provided for various working voltages.
Pre-treatment for measurements DC working voltage applied for 30 minutes.
KM Series Ripple Current (mA, rms) at 105, 120Hz (Partial Data)