Durable CapXon HP561M400P520A Electrolytic Capacitor Suitable for Industrial Electronic Applications
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 560uF
Height - Seated (Max) : 52mm
Pin Spacing : 10mm
Voltage Rating : 400V
Diameter : 35mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 560uF 400V ±20% Through Hole,D35xL52mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS