Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 12mm
Pin Spacing : 2.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 6.3mm
Tolerance : ±20%
Description : 220uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D6.3xL12mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF221M025E120A
Model Number : KF221M025E120A
Package : Through Hole,D6.3xL12mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series
  • Construction: Safety vent
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Value 1 Value 2
Operating Temperature Range -40 to +105 -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.47 to 15000 F 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
After 2 minutes (rated working voltage applied) I0.03 CV (A)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max Z-25Z+20 (See table below) (See table below)