Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 1000uF
Height - Seated (Max) : 10.5mm
Voltage Rating : 6.3V
Diameter : 8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 1000uF ±20% 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : HV102M6R3F105ETR
Model Number : HV102M6R3F105ETR
Package : SMD,D8xL10.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: 59 SMD HV
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Soldering: Reflow soldering available
  • Mounting: Available for high density mounting
  • Engineering Bulletin: E131
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
Characteristic Value
Operating Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 50 VDC
Capacitance Range 0.1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (whichever is greater, after 2 minutes at rated working voltage)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max Z-25Z+20, Z-40Z+20
Load Life Test Conditions
Condition Value
Duration time 2000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage Rated DC working voltage
After test requirement at +20 (Capacitance change) Within 30% of the initial value
After test requirement at +20 (Dissipation factor) Not more than 300% of specified value
After test requirement at +20 (Leakage current) Not more than the specified value
Shelf Life Test Conditions
Condition Value
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +105
Applied voltage None
Resistance to Soldering Heat
Hot plate temperature 250
Duration 30 seconds
After test requirement Meet characteristic requirements listed under.
Dimensions (unit: mm)
Rated voltage(VDC) D L A B C W P
6.3 4 5.5 4.3 4.3 4.9 0.5~0.8 1.0
10 5 5.5 5.3 5.3 5.9 0.5~0.8 1.4
Dissipation Factor (D.F.) (%) max
D (mm) 120Hz 500Hz 1KHz 10KHz
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
CAP (F) 60(50)Hz 120Hz 500Hz 1KHz 10KHz
0.1CAP100F 0.8 1.0 1.20 1.30 1.50
100CAP1500F 0.8 1.0 1.10 1.15 1.20
Ripple Current (mA, rms) at 105
Cap(F) 6.3V 10V 16V 25V 35V 50V