Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Lifetime : 2000hrs@85℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 7.7mm
Voltage Rating : 6.3V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 330uF 6.3V ±20% SMD,D6.3xL7.7mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : LV331M6R3E077ETR
Model Number : LV331M6R3E077ETR
Package : SMD,D6.3xL7.7mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: LV Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Soldering: Reflow soldering available
  • Mounting: Suitable for high density mounting
  • Standard Temperature: 85
Technical Specifications
Features Value
Case Diameter 4~10mm Standard
Refer to Engineering Bulletin No. E130 For detail specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -40~ +85
Rated Voltage Range 4~50 VDC
Capacitance Range 0.1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Dissipation Factor (tanat 20120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below (Impedance ratio max)
Rated voltage(VDC) D.F.() max
4~6.3 8~10
Rated voltage(VDC) Impedance ratio max (Z-25Z+20) Impedance ratio max (Z-40Z+20)
4~6.3 8~10 4~6.3 8~10
CAP(F) \ Frequency(Hz) Ripple Current (mA, rms) at 85 120Hz
60(50) 120 500 1K 10K
0.1CAP100F 0.8 1.0 1.20 1.30 1.50
100CAP1500F 0.8 1.0 1.10 1.15 1.20
Case Size DxL(mm) WV (SV) Cap(F) Ripple Current (mA, rms) at 85 120Hz