CapXon KF681M016F160A capacitor with rated voltage 160 volts and capacitance tolerance of 20 percent
Contact Now
Lifetime : 3000hrs@105℃
Capacitance : 680uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 3.5mm
Voltage Rating : 16V
Diameter : 8mm
Tolerance : ±20%
Description : 680uF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL16mm 3000hrs@105℃
Mfr. Part # : KF681M016F160A
Model Number : KF681M016F160A
Package : Through Hole,D8xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KF Series (implied by repeated use)
  • Certification: RoHS Compliant
  • Construction: Safety vent design
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range KF Series -40 to +105
(Specific models) -25 to +105
Rated Voltage Range Low Voltage 6.3 to 100 VDC
High Voltage 160 to 450 VDC
Capacitance Range Low Voltage 0.47 to 15000 F
High Voltage 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance (at 120Hz, +20) 20%
Leakage Current (max.) (+20, after 2 min, rated working voltage) I0.01 CV or 3 A (whichever is greater)
(+20, after 2 min, rated working voltage) I0.03 CV A
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio at 120Hz) See table below
Load Life Test Conditions Duration: 2000~5000 Hrs at 105, Applied voltage: Rated DC working voltage
Shelf Life Test After test requirements (+20) Same limits as Load life.
Dissipation Factor (tan) (%) max. at 20, 120Hz
Working Voltage (VDC) D.F. (%)max.
6.318
Note: For capacitance >1000 F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio Z-T / Z+20) at 120Hz
Working Voltage (VDC) Impedance ratio Z-T / Z+20
-25 / +20 -40 / +20
Note: For capacitance >1000 F, add 0.5 for -25/+20 and add 1 for -40/+20 per another 1000F.