Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Lifetime : 2000hrs@85℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 10.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 10mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 330uF ±20% 35V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@85℃
Mfr. Part # : LV331M035G105ETR
Model Number : LV331M035G105ETR
Package : SMD,D10xL10.5mm
Contact Now
Product Overview
The 57 SMD LV Series capacitors are designed for standard 85 operation and are available in case diameters ranging from 4mm to 10mm. These capacitors are suitable for reflow soldering and high-density mounting applications. They offer a wide capacitance range from 0.1F to 1500F and are RoHS Compliant.
Product Attributes
  • Standard Operating Temperature: 85
  • Soldering Method: Reflow soldering available
  • Mounting: Suitable for high density mounting
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Reference: For detailed specifications, refer to Engineering Bulletin No. E130
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range -40~ +85
Rated Voltage Range 4~50 VDC
Capacitance Range 0.1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Leakage Current (+20,max.) Formula I0.01 CV or 3 (A)
Condition After 2 minutes, whichever is greater measured with rated working voltage applied
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) See table below (Impedance ratio max)
Load Life Test Conditions
Duration time 2000 Hrs
Ambient temperature +85
Applied voltage Rated DC working voltage
After test requirement at +20:
Capacitance change Within 25% of the initial value
Dissipation factor Not more than 200% of specified value
Leakage current Not more than the specified value
Shelf Life Test Conditions
Duration time 1000 Hrs
Ambient temperature +85
Applied voltage None
After test requirement at +20:
Same limits as Load life.
Resistance to soldering heat
Leakage current Less than specified value
Capacitance change Within 10% of initial value
tan Less than specified value
Dissipation Factor (D.F. %)
Rated voltage(VDC) D.F.()
4~6.3 max 8~10
Low Temperature Characteristics (Impedance ratio Z-25Z+20 and Z-40Z+20)
Rated voltage(VDC) Impedance ratio max
Z-25Z+20 Z-40Z+20
4 7 15
Ripple Current (mA, rms) at 85, 120Hz