Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 63V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 220uF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KM221M063G160A
Model Number : KM221M063G160A
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KM Series
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Safety Feature: Safety vent construction design
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range Standard -40 to +105
Extended -25 to +105
Rated Voltage Range Low Voltage 6.3 to 100 VDC
High Voltage 160 to 450 VDC
Capacitance Range Low Voltage 0.1 to 22000 F
High Voltage 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance (at 120Hz, +20) 20%
Leakage Current (max.) (at +20, 1 min, rated voltage) I0.01 CV or 3 A (whichever is greater)
(at +20, 1 min, rated voltage) I0.03 CV A
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz) See table below. For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio Z-25Z+20 See table below. For Capacitance >1000F, add 0.5 per another 1000F.
Impedance ratio Z-40Z+20 See table below. For Capacitance >1000F, add 1 per another 1000F.
Load Life Test Duration 2000 Hrs
Ambient Temperature +105
Applied Voltage Rated DC working voltage
Shelf Life Test Duration 1000 Hrs
Ambient Temperature +105
Applied Voltage None
Pre-treatment for measurements Application of DC working voltage for 30 minutes
Dissipation Factor (D.F. %)max.
Working Voltage (VDC) 6.3 10 16 25 35 50 63 100
D.F. (%)max. 22 17 15 14 12 10 9 8
Z-25Z+20 4 3 2 2 2 2 2 2
Z-40Z+20 8 6 4 3 3 3 3 3
D.F. (%)max. 12 12 12 15 15 17
Z-25Z+20 2 2 3 5 6 6
Dimensions (unit:mm)
Item D18 D18 D18
L35.5 1.5 1.5 2.0
L35.5 2.0 2.0 2.0
D 5 6.3 8 10 13 16 18 22
F 2.0 2.5 3.5 5.0 5.0 7.5 7.5 10
d 0.5 0.6
L20 L20
Ripple Current (mA, rms) at 105, 120Hz