Chip type capacitor CapXon DV221M010E077ETR designed for surface mounting on high density PC boards
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 7.7mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 220uF ±20% 10V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : DV221M010E077ETR
Model Number : DV221M010E077ETR
Package : SMD,D6.3xL7.7mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Chip type
  • Low impedance
  • Load life of 2000 hours at +105
  • Designed for surface mounting on high density PC board
  • Applicable to automatic mounting machine using carrier tape
  • Complied to the RoHS directive
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
Operating Temperature Range -55~ +105
Rated Voltage Range 6.3~50 VDC
Capacitance Range 1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (After 2 minutes, whichever is greater, measured with rated working voltage applied)
Dissipation Factor (tan) (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics (at 120Hz)