CapXon ZV100M025B055ETR capacitor providing stable capacitance tolerance and low dissipation factor
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 5.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 4mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 10uF ±20% 25V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : ZV100M025B055ETR
Model Number : ZV100M025B055ETR
Package : SMD,D4xL5.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: ZV Series
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Performance Characteristics Value
Operating Temperature Range Ambient -55~ +105
Load Life Test 2000 Hrs at +105
Shelf Life Test 1000 Hrs at +105
Rated Voltage Range 6.3~50 VDC
Capacitance Range 1 to 1500F
Capacitance Tolerance 20%(120Hz,+20)
Leakage Current (+20,max.) 0.01CV or 3(A), whichever is greater
Dissipation Factor (tanat 20120Hz) See table below
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio Z-25Z+20: 2 (max.) for 6.3V, 2 (max.) for 10-50V
Impedance ratio Z-55Z+20: 8 (max.) for 6.3V, 6 (max.) for 10V, 4 (max.) for 16-50V
After Load Life Test Requirement at +105 Capacitance change 25% of initial value
Dissipation factor 200% of initial specified value