High density mounting capacitor CapXon LV330M025E055ETR with operation and RoHS compliance features
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Lifetime : 2000hrs@85℃
Capacitance : 33uF
Height - Seated (Max) : 5.5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : 54mA@120Hz
Description : 33uF 25V ±20% 54mA@120Hz SMD,D6.3xL5.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : LV330M025E055ETR
Model Number : LV330M025E055ETR
Package : SMD,D6.3xL5.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Standard Operating Temperature: 85
  • Soldering Method: Reflow soldering available
  • Mounting: Available for high density mounting
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Features Value
Case Diameter 4~10mm Standard
(Refer to dimension diagram for specific sizes)
Dimensions (unit: mm)
Case Size (D x L) A B C W P
4 x 5.5 4.3 4.3 4.9 0.5~0.8 1.0
5 x 5.5 5.3 5.3 5.9 0.5~0.8 1.4
6.3 x 5.5 6.6 6.6 7.2 0.5~0.8 2.2
6.3 x 7.7 6.6 6.6 7.2 0.5~0.8 2.2
8 x 6.5 8.3 8.3 9.0 0.5~0.8 2.3
8 x 10.5 8.3 8.3 9.0 0.7~1.1 3.1
10 x 10.5 10.3 10.3 11.0 0.7~1.1 4.5
Performance Characteristics
Item Performance
Operating Temperature Range -40 ~ +85
Rated Voltage Range 4 ~ 50 VDC
Capacitance Range 0.1F to 1500F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I 0.01 CV or 3 A (at +20, whichever is greater, measured with rated working voltage applied after 2 minutes)
Dissipation Factor (tan) See table below (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics See table below (Impedance ratio max at 120Hz)
Load Life Test
Conditions Requirements (after test at +20)
Duration: 2000 Hrs Capacitance change: Within 25% of initial value
Ambient temperature: +85 Dissipation factor: Not more than 200% of specified value
Applied voltage: Rated DC working voltage Leakage current: Not more than the specified value
Shelf Life Test
Duration: 1000 Hrs Same limits as Load life
Ambient temperature: +85
Applied voltage: None
Pre-treatment for measurements: Application of DC working voltage for 30 minutes.
Resistance to Soldering Heat
Conditions Requirements
Capacitors kept on hot plate at 250 for 30 seconds. Leakage current: Less than specified value
(After restoring to room temperature) Capacitance change: Within 10% of initial value
tan: Less than specified value
Dissipation Factor (tan, %) and Low Temperature Characteristics (Z-25/Z+20, Z-40/Z+20)
Rated voltage(VDC) D.F.(%) max Impedance ratio max
4~6.3 8~10 Z-25Z+20 Z-40Z+20
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency (at 85, 120Hz)