Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 22uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 250V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 22uF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : KM220M250G160A
Model Number : KM220M250G160A
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
KM Series Standard 105 Capacitors
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KM Series
  • Temperature Rating: 105
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Construction: Safety vent design
Technical Specifications
Performance Characteristics
Item Specification
Operating Temperature Range -40 to +105 / -25 to +105
Rated Voltage Range 6.3 to 100 VDC / 160 to 450 VDC
Capacitance Range 0.1 to 22000 F / 0.47 to 470 F
Capacitance Tolerance 20% (120Hz, +20)
Leakage Current (max.) I0.01 CV or 3 A (After 1 min, rated working voltage) / I0.03 CV A (After 1 min, rated working voltage)
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz) Refer to detailed tables. For capacitance >1000F, add 2% per another 1000F.
Low Temperature Characteristics (at 120Hz) Impedance ratio max. For Capacitance >1000 F, add 0.5 per another 1000 F for -25+20; add 1 per another 1000 F for -40+20.
Pre-treatment for measurements Application of DC working voltage for 30 minutes.
Dissipation Factor (D.F. %) max. at 20, 120Hz
Working Voltage (VDC) 6.3 10 16 25 35 50 63 100
D.F. (%)max. 22 17 15 14 12 10 9 8
Working Voltage (VDC) 160 200 250 350 400 450
D.F. (%)max. 12 12 12 15 15 17
Low Temperature Characteristics (Z-25Z+20 and Z-40Z+20)
Z-25Z+20 4 3 2 2 2 2 2 2
Z-40Z+20 8 6 4 3 3 3 3 3
Z-25Z+20 2 2 3 5 6 6
Dimensions (unit:mm)
Item D18 D18 D18
L35.5 1.5 1.5 2.0
L35.5 2.0 2.0 2.0
Diagram of Dimensions (unit:mm)
D 5 6.3 8 10 13 16 18 22
F 2.0 2.5 3.5 5.0 5.0 7.5 7.5 10
d 0.5 0.6 0.8 0.5 0.6 0.8 0.8 0.8
Ripple Current (mA, rms) at 105, 120Hz