Industrial application component Honor Elec RVT1A221M0605 featuring 110V voltage rating reliability
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 5.4mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Tolerance : ±20%
Ripple Current : -
Description : 220uF ±20% 10V Aluminum Electrolytic Capacitors 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : RVT1A221M0605
Model Number : RVT1A221M0605
Package : SMD,D6.3xL5.4mm
Contact Now
Product Overview
The RVT 1 6.8 2 is a component designed for industrial applications, featuring a 110V rating. It is built with robust materials and offers reliable performance.
Product Attributes
  • Model: RVT 1 6.8 2
Technical Specifications
Specification Value
Voltage Rating 110V
Model Identifier RVT 1 6.8 2
Attribute 3 110
Attribute 4 3
Attribute 5 4
Attribute 6 5
2601041542_Honor-Elec-RVT1A221M0605_C3345.pdf
Quality Industrial application component Honor Elec RVT1A221M0605 featuring 110V voltage rating reliability for sale
Industrial application component Honor Elec RVT1A221M0605 featuring 110V voltage rating reliability Images