Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Capacitance : 100uF
Height - Seated (Max) : 4.5mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 6.3mm
Tolerance : ±20%
Description : 100uF 10V ±20% SMD,D6.3xL4.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : EFVM010ADA101M0645
Model Number : EFVM010ADA101M0645
Package : SMD,D6.3xL4.5mm
Contact Now
Product Description
Product Attributes
  • Brand: S Series
  • Certifications: RoHS compliance
  • Color: Black print on the case top ()
Technical Specifications
ItemSpecification
Operation Temperature Range-55~105
Voltage Range6.3~50V
Capacitance Range10~1500 F
Capacitance Tolerance20% at 120Hz, 20
Leakage CurrentI=0.01CV or 3 A, take the maximum value (C=rated capacitance in F, V=rated DC working voltage in V), measured after 2 minutes at 6.3~50V.
Dissipation Factor (Tan)See table below for max values (4~10 and 12.5~16)
Stability at Low Temperature (at 120Hz)Impedance ratio (ZT/Z20) shall not exceed values in the table below for Z(-25)/Z(20) and Z(-55)/Z(20).
Shelf Life1000 hours (other test items same as endurance).
MarkingBlack print on the case top.
Rated Voltage (VDC)Capacitance (uF)Case Size (D x L mm)Ripple Current (mA rms at 105, 120Hz)
6.3V (0J)104x5.819
6.3V (0J)224x5.823
6.3V (0J)334x5.830
6.3V (0J)474x5.835
6.3V (0J)564x5.838
6.3V (0J)684x5.842
6.3V (0J)1005x5.854
6.3V (0J)2205x5.890
6.3V (0J)2706.3x5.8105
6.3V (0J)3306.3x7.7120
6.3V (0J)4706.3x7.7140
6.3V (0J)5606.3x7.7165
6.3V (0J)6806.3x7.7345
6.3V (0J)10008x10.5330
6.3V (0J)150010x10.5380
10V (1A)104x5.819
10V (1A)224x5.820
10V (1A)334x5.822
10V (1A)475x5.838
10V (1A)565x5.840
10V (1A)685x5.842
10V (1A)1005x5.860
10V (1A)2206.3x5.860
10V (1A)2706.3x5.8105
10V (1A)3306.3x7.7120
10V (1A)4706.3x7.7140
10V (1A)5608x10.520
10V (1A)6808x10.5280
10V (1A)100010x10.5380
16V (1C)104x5.819
16V (1C)224x5.825
16V (1C)334x5.835
16V (1C)474x5.838
16V (1C)565x5.840
16V (1C)685x5.842
16V (1C)1006.3x5.880
16V (1C)2206.3x5.890
16V (1C)2706.3x7.7120
16V (1C)3306.3x7.7120
16V (1C)4706.3x7.7140
16V (1C)5608x10.5280
16V (1C)68010x10.5310
16V (1C)100010x10.5380
25V (1E)104x5.816
25V (1E)225x5.832
25V (1E)335x5.835
25V (1E)475x5.840
25V (1E)565x5.840
25V (1E)686.3x5.848
25V (1E)1006.3x5.855
25V (1E)2206.3x7.7120
25V (1E)2706.3x7.7130
25V (1E)3306.3x7.7140
25V (1E)4708x10.5310
25V (1E)5608x10.520
25V (1E)68010x10.5380
35V (1V)104x5.818
35V (1V)225x5.826
35V (1V)335x5.835
35V (1V)476.3x5.848
35V (1V)566.3x5.848
35V (1V)688x6.586
35V (1V)1008x6.580
35V (1V)2208x10.5190
35V (1V)2708x10.5190
35V (1V)33010x10.5310
35V (1V)47010x10.5380
35V (1V)5608x10.5280
35V (1V)68010x10.5310
50V (1H)104x5.820
50V (1H)225x5.832
50V (1H)336.3x5.848
50V (1H)476.3x7.768
50V (1H)568x6.586
50V (1H)688x6.592
50V (1H)1008x6.590
50V (1H)2208x10.5190
50V (1H)2708x10.5190
50V (1H)33010x10.5310
50V (1H)47010x10.5380
50V (1H)5608x10.5280
50V (1H)68010x10.5310