Compact design capacitor FOLLON EFVM035ADA681M10B0 suitable for surface adhesion and RoHS compliant
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 680uF
Height - Seated (Max) : 10.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 680uF 35V ±20% SMD,D10xL10.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : EFVM035ADA681M10B0
Model Number : EFVM035ADA681M10B0
Package : SMD,D10xL10.5mm
Contact Now
Product Description
Product Attributes
  • Brand: S Series
  • Certifications: RoHS compliance
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Black print on the case top ()
Technical Specifications
ItemCharacteristicsValue
SeriesSHRINKING BODY ()4~10, 105, 2,000Hrs
Operation Temperature Range -55~105
Voltage Range6.3~50V
Capacitance Range10~1500 F
Capacitance Tolerance 20% at 120Hz, 20
Leakage CurrentI=0.01CV or 3 A, take the maximum (after 2 minutes test at 6.3~50V)
Dissipation Factor (Tan)4~10: 0.30(6.3V)~0.14(50V)
12.5~16: 0.35(6.3V)~0.16(50V)
(Add 0.02 for every 1,000 F increase above 1,000 F)
Stability at Low Temperature (at 120Hz) - Impedance ratio ZT/Z20 (max)Z(-25)/Z(20): D12.5: 4~2; D12.5: 5~2
Z(-55)/Z(20): D12.5: 12~3; D12.5: 10~3
Endurance - 4~5: 1,000 hours
6.3*7.7~10: 2,000 hours
Capacitance Change D6.3mm: 25% of initial value
D8mm: 20% of initial value
Tan Loss AngleD6.3mm: 300% of initial value
D8mm: 200% of initial value