Electrolytic Capacitor Pack Honor Elec RYRVE16V10UF4*5 Suitable for Various Electronic Applications
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Lifetime : 2000hrs@105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 5.4mm
Voltage Rating : 16V
Diameter : 4mm
Ripple Current : 50mA@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 10uF 16V 50mA@100kHz ±20% SMD,D4xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : RYRVE16V10UF4*5
Model Number : RYRVE16V10UF4*5
Package : SMD,D4xL5.4mm
Contact Now
Product Overview
This product is a capacitor, likely a type of electrolytic capacitor given the voltage and capacitance values provided. It is available from "RY Brand" and comes in a wide range of voltage ratings from 4V to 500V and capacitance values from 0.1UF to 10000UF (inferred from the list). The product is designed for various electronic applications requiring specific voltage and capacitance characteristics.