Compact high density PCB capacitor FOLLON EFVM035ADA220M0545 with 2000 hours lifespan at 105 degrees
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Capacitance : 22uF
Height - Seated (Max) : 4.5mm
Voltage Rating : 35V
Diameter : 5mm
Tolerance : ±20%
Description : 22uF 35V ±20% SMD,D5xL4.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : EFVM035ADA220M0545
Model Number : EFVM035ADA220M0545
Package : SMD,D5xL4.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Not specified
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
Technical Specifications
ItemCharacteristicsValue
Operation Temperature Range-55~105
Voltage Range6.3~50V
Capacitance Range10~1500 F
Capacitance Tolerance20% at 120Hz, 20
Leakage CurrentI=0.01CV or 3 A, take the maximum (C=rated capacitance in F, V=rated DC working voltage in V), measured after 2 minutes at 6.3~50V.
Dissipation Factor (Tan)Loss tangent max for 4~100.30 (6.3V), 0.24 (10V), 0.20 (16V), 0.18 (25V), 0.16 (35V), 0.14 (50V)
Loss tangent max for 12.5~160.35 (6.3V), 0.28 (10V), 0.24 (16V), 0.20 (25V), 0.18 (35V), 0.16 (50V)
Tan CorrectionWhen capacitance exceeds 1,000 F, add 0.02 for every 1,000 F increase.
Stability at Low TemperatureImpedance ratio ZT/Z20 (max) at -25 / 20D12.5: 4 (6.3V), 4 (10V), 3 (16V), 2 (25V), 2 (35V), 2 (50V)
D12.5: 5 (6.3V), 4 (10V), 3 (16V), 2 (25V), 2 (35V), 2 (50V)
Impedance ratio ZT/Z20 (max) at -55 / 20D12.5: 12 (6.3V), 8 (10V), 6 (16V), 4 (25V), 3 (35V), 3 (50V)
D12.5: 10 (6.3V), 8 (10V), 6 (16V), 4 (25V), 3 (35V), 3 (50V)
EnduranceGuaranteed life time for 4~51,000 hours
Guaranteed life time for D6.3*7.7~102,000 hours
Capacitance ChangeD6.3mm: 25% of initial value
D8mm: 20% of initial value
Tan ChangeD6.3mm: 300% of initial value
D8mm: 200% of initial value
Leakage Current ChangeWithin specified value Initial specification value
Shelf LifeGuaranteed life time1000 hours (other test items same as endurance)
Ripple Current Correction CoefficientFrequency (Hz) vs. Capacitance (F)See table in source.
MarkingBlack print on the case top.
Rated Voltage VDC6.3V(0J)10V(1A)16V(1C)25V(1E)35V(1V)50V(1H)
Capacitance (uF)DxL mADxL mADxL mADxL mADxL mADxL mA
104x5.8 194x5.8 194x5.8 194x5.8 164x5.8 184x5.8 20
224x5.8 234x5.8 204x5.8 255x5.8 325x4.5 265x5.8 32
334x5.8 304x5.8 224x5.8 355x5.8 355x5.8 356.3x5.8 48
474x5.8 355x5.8 384x5.8 385x5.8 406.3x5.8 486.3x7.7 68
564x5.8 385x5.8 405x5.8 405x5.8 406.3x5.8 488x6.5 86
684x5.8 425x5.8 425x5.8 426.3x5.8 486.3x5.8 488x6.5 92
1005x5.8 545x5.8 605x5.8 606.3x4.5 556.3x5.8 808x6.5 90
2205x5.8 906.3x4.5 606.3x5.8 906.3x5.8 906.3x7.7 1208x10.5 190
2706.3x5.8 1056.3x5.8 1056.3x7.7 1206.3x7.7 1308x10.5 190
3306.3x7.7 1206.3x7.7 1206.3x7.7 1206.3x7.7 14010x10.5 310
4706.3x7.7 1406.3x7.7 1406.3x7.7 1408x10.5 310
5606.3x7.7 1658x10.5 208x10.5 28010x10.5 380
150010x10.5 380
Note: Case size D x L(mm), Impedance () at 20, 100KHZ, ripple current (mA rms) at 105, 120Hz. Endurance is reduced by self-heating from ripple current; lifetime halves with every 10 rise. Reduce ripple current for longer life. Taping specifications on page 15, package quantity on page 16.