Contact Now
Lifetime : 2000hrs@105℃
Operating Temperature : -25℃~+105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 12mm
Pin Spacing : 2.5mm
Voltage Rating : 400V
Diameter : 8mm
Ripple Current : 80mA@120Hz
Tolerance : ±20%
Description : 10uF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL12mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : 10UF400VF120KM2
Model Number : 10UF400VF120KM2
Package : Through Hole,D8xL12mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MILANG
  • Origin: Hubei, China
  • Product Type: Aluminum Electrolytic Capacitor
  • Series: KM
  • Certifications: RoHS
  • Color: Black with white lettering (PET sleeve)
Technical Specifications
Customer Part Number Series Capacitance (uF) Rated Voltage (V) Size (D x L) Tolerance Dissipation Factor (DF) / 120Hz Leakage Current (uA) / 60s Impedance / 100KHz () Life (Hrs) / 105 Ripple Current (mA) / 120Hz Surge Voltage (V) Sleeve Processing Form Working Temperature ()
Test Items
Test Item Conditions Specifications
Maximum permissible ripple current Temperature:1052, Voltage:DC.Voltage+peak ripple voltageRated voltage, Ripple frequency: 120Hz Refer to table
Resistance to Soldering Heat Warm up time :1202 seconds to reach 1202, Solder bath temperature: 2605, Solder bath composition: Sn-96.5%, Ag-3.0%, Cu-0.5%, Immersion depth: 1.5 to 2.0mm, Immersion duration: 101 seconds 1.No appearance defect. 2.Capacitance change within 5% 3.D.F.smaller than specification value. 4.Leakage current smaller than specification value.
Solder Ability Solder bath temperature: 2355, Solder bath composition: Sn-96.5%, Immersion depth: 1.5 to 2.0mm, Immersion duration: 101 seconds A minimum of 95% the immersed surface is to be coated with the new solder
Vent Capacitor diameter: Less than 22.4mm, Applied current(A): 1, Minutes: within 30; Capacitor diameter: More than 22.5mm, Applied current(A): 10, Minutes: 9 There shall be no explosion, flash, flame, spark or fire from the capacitor during or after the test, nor shall there be expulsion of any metal from the casing
Vibration Frequency range : 10 Hz to 55 Hz, Amplitude :1.5 mm, Cycle definition:10Hz to 55 Hz and back to 10Hz, Cycle duration :1 minute, Duration :2 hours per direction (3directions) 1.No electrical or mechanical damage. 2.No appearance damage
Packing and Storage
Packing:
  • Tray Packaging: (Details not specified in source text).
Storage Conditions:
  • Storage Temperature: 35
  • Storage Humidity: 75% RH