Contact Now
Current - Supply : 30mA
Operating Temperature : -30℃~+85℃
Output Type : HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency Stability : ±2.5ppm
Frequency : 100MHz
Description : HCMOS 3.3V 100MHz SMD3225-6P Oscillators RoHS
Mfr. Part # : ETXO-H33CL-100.000
Model Number : ETXO-H33CL-100.000
Package : SMD3225-6P
Contact Now
ECSpressCONTM ETXO-H HCMOS TCXO
The ECSpressCONTM ETXO-H series are low jitter, low current SMD Temperature Compensated Crystal Oscillators (TCXO) designed for applications requiring precise frequency control. Available in +2.5V and +3.3V supply options, these TCXOs offer excellent frequency stability across various operating temperatures, making them suitable for demanding electronic systems.
Product Attributes
  • Brand: ECSpressCONTM
  • Product Type: HCMOS TCXO
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
ParametersConditionsETXO-H2 (+2.5V)ETXO-H3 (+3.3V)Units
MINTYPMAXMINTYPMAX
Frequency Range10.000250.00010.000250.000MHz
Operating TemperatureStandard (L Option)-30+85-30+85C
Extended (N Option)-40+85-40+85C
Storage Temperature-55+125-55+125C
Supply Voltage+2.375+2.5+2.625+2.97+3.3+3.63VDC
Frequency StabilityOption A2.52.5ppm
Option B *1.01.0ppm
Initial Calibration Tolerance @+25C 2C1.01.0ppm
Current with output disabled1818mA
Input Current10.0 ~ 50.0 MHz24262830mA
50.1 ~ 125.0 MHz28303034mA
125.1 ~ 250 MHz3034mA
Output Symmetry @ 50% VCC level45/5545/55%
Aging @ +25C (per year)11ppm
Rise and Fall Times 10% Vdd to 90% Level1.53.01.53.0nS
0 Level VOL10% VddVDC
1 Level VOH90% VddVDC
Output LoadHCMOS1515pF
Output Enable Pin 2**0.7%0.7%Vdd
Output Disable Pin 20.3%0.3%Vdd
Output Enable Time200200ns
Output Disable Time5050ns
Phase Jitter, rms12 KHz to 20 MHz1.01.0pS
1.875 MHz to 20 MHz<400<400fs
Frequency StabilityVoltage Change (5%)0.20.2ppm
Load Change (10%)0.20.2ppm
Reflow (1 reflow after 24 hours)1.01.0ppm
MSL1
Part Number Guide
Example: ETXO-H33CL-100.000
Series: ETXO-H (HCMOS Output)
Voltage: 2 = +2.5V, 3 = +3.3V
Package Size (mm): 3 = 3.2 x 2.5
Stability: B = 1.0 ppm*, C = 2.5 ppm
Operating Temperature: L = -30 ~ +85C, M = -20 ~ +70C, N = -40 ~ +85C, Customer Specified
Frequency: e.g., 100.000 MHz
Package Data
Item: Lid Metal, Base Ceramic, Plating Gold/Nickel, Surface/Under
SSB Phase Noise Data (dBc/Hz typical)
Frequency (offset)77.760122.880125.00156.250212.5
10 Hz-64-68-63-63-62
100 Hz-84-99-94-91-93
1 KHz-118-113-113-109-105
10 KHz-128-119-118-115-113
100 KHz-137-120-119-116-115
1 MHz-145-140-137-138-135