Contact Now
Lifetime : 3000hrs@105℃
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Capacitance : 1500uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 16V
Diameter : 10mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 42mΩ
Ripple Current : 1.4A@100KHz
Tolerance : ±20%
Description : 1500uF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm 3000hrs@105℃
Mfr. Part # : 1500UF16VG160GF
Model Number : 1500UF16VG160GF
Package : Through Hole,D10xL16mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MILANG ELECTRONICS CO.,LTD
  • Origin: Hubei, China
  • Series: GF
  • Color: Green sleeve with white text (PET)
  • Certifications: RoHS
Technical Specifications
Testing Conditions
Test ItemConditionsSpecifications
Maximum permissible ripple currentTemperature:1052, Ripple frequency:100KHzRefer to table
Resistance to Soldering HeatWarm up time :1202 seconds to reach 1202, Solder bath temperature: 2605, Immersion depth: 1.5 to 2.0mm, Immersion duration: 101 seconds1.No appearance defect. 2.Capacitance change within 5% 3.D.F.smaller than specification value. 4.Leakage current smaller than specification value.
Solder AbilitySolder bath temperature: 2355, Immersion depth: 1.5 to 2.0mm, Immersion duration: 101 secondsA minimum of 95% the immersed surface is to be coated with the new solder
VibrationFrequency range : 10 Hz to 55 Hz, Amplitude :1.5 mm, Cycle definition:10Hz to 55 Hz and back to 10Hz, Cycle duration :1 minute, Duration :2 hours per direction (3directions)1.No electrical or mechanical damage 2.No appearance damage