Material number encoding and packaging details for ChuangHui CD288H1HM331G160T electronic components
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Capacitance : 330uF
Height - Seated (Max) : 16mm
Voltage Rating : 50V
Diameter : 10mm
Tolerance : ±20%
Description : 330uF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D10xL16mm
Mfr. Part # : CD288H1HM331G160T
Model Number : CD288H1HM331G160T
Package : Through Hole,D10xL16mm
  • Brand: CH (CHUANGHUI)
  • Origin: Dongguan, China
  • Packaging Material: Plastic bags, cartons.
  • Label Material: PET (PET - Dark green background with gold characters PET)
Technical Specifications
Category Specification Code/Example
Product Series CD110 CD110
CD288H CD288H
CD288L CD288L
CD26GC CD26GC
CD26M CD26M
CD26L CD26L
CD110L CD110L
NP NP
LL LL
CD288S CD288S
CD26K CD26K
CD26C CD26C
CD293 CD293
CD294 CD294
CD296 CD296
CD133 CD133
CD134 CD134
CD136 CD136
Voltage (V) 4V 4
6.3V 6.3
10V 10
16V 16
25V 25
35V 35
50V 50
63V 63
80V 80
100V 100
120V 120
140V 140
160V 160
180V 180
200V 200
250V 250
315V 315
350V 350
400V 400
420V 420
450V 450
460V 460
500V 500
550V 550
OG OG
OJ OJ
1A 1A
1C 1C
1E 1E
1V 1V
1H 1H
1J 1J
1K 1K
2A 2A
2B 2B
2S 2S
2C 2C
2Z 2Z
2D 2D
2E 2E
2F 2F
2V 2V
2G 2G
2J 2J
2W 2W
2T 2T
2H 2H
2L 2L
Capacitance Tolerance 5% J
10% K
20% M
-0%+20% W
-10%+20% T
-20%+30% Q
-15%+20% P
Capacitance (Cap.) 0.1F R10
0.22F R22
0.3F R33
0.47F R47
1F 1R0
2F 2R2
3.3F 3R3
4.7F 4R7
6.8F 6R8
10F 100
22F 220
33F 330
47F 470
68F 680
100F 101
220F 221
330F 331
3300F 332
Diameter (D) 4mm C
5mm D
6mm E
8mm F
10mm G
12.5mm H
13mm K
16mm L
18mm M
20mm N
22mm 0
25mm P
30mm Q
35mm R
Height (H) 5mm 5
7mm 7
11mm 11
12mm 12
13mm 13
16mm 16
18mm 18
20mm 20
27mm 27
25mm 25
30mm 30
35mm 35
45mm 45
Finishing Bulk 0
Taping (P=5.0mm) TP5
Taping (P=2.5mm) TP25
Cut Lead L=3.5mm (K leads) C35
Cut Lead L=4.5mm (S leads) K45
Axial L=4.5mm (S leads) S45
Radial H01=4.0mm H140
Radial H02=4.0mm H240
SMD S
Sleeve PVC C
PET T
Example Part Number CETW-181A-000 N/A
Example Specification 400V 180F 20% D18x25L Long leads N/A