Contact Now
Lifetime : 5000hrs@105℃
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Capacitance : 220uF
Height - Seated (Max) : 11mm
Pin Spacing : 2mm
Voltage Rating : 10V
Diameter : 5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 590mΩ@100kHz
Ripple Current : 330mA@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 220uF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D5xL11mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : CD288H1AM221D110T
Model Number : CD288H1AM221D110T
Package : Through Hole,D5xL11mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CH (CHUANGHUI)
  • Origin: DONGGUAN CHUANGHUI ELECTRONICS CO.,LTD
  • Packaging Material: Plastic bags, cartons.
  • Label Color: Black background with gold text (PET).
Technical Specifications
Category Specification Code/Example
Series CD110 CD110
CD288H CD288H
CD288L CD288L
CD26L CD26L
CD110L CD110L
NP LL NP LL
CD288S CD288S
CD26K CD26K
CD26C CD26C
CD293 CD293
CD294 CD294
CD296 CD296
CD133 CD133
CD134 CD136 CD134 CD136
Voltage (V) 4V 4
6.3V 6.3
10V 10
16V 16
25V 25
35V 35
50V 50
63V 63
80V 80
100V 100
120V 120
140V 140
160V 160
180V 180
200V 200
250V 250
315V 315
350V 350
400V 400
420V 420
450V 450
460V 460
500V 500
550V 550
Capacitance Tolerance Code 5% J
10% K
20% M
-0%+20% W
-10%+20% T
-20%+30% Q
-15%+20% P
(Example: 20%) M
(Example: 20%) M
Capacitance (Cap.) 0.1uF R10
0.22uF R22
0.3uF R33
0.47uF R47
1uF 1R0
2.2uF 2R2
3.3uF 3R3
4.7uF 4R7
6.8uF 6R8
10uF 10
22uF 22
33uF 33
47uF 47
68uF 68
100uF 101
220uF 221
330uF 331
3300uF 332
Size (Diameter D) 4mm C
5mm D
6mm E
8mm F
10mm G
12.5mm H
13mm K
16mm L
18mm M
20mm N
22mm O
25mm P
30mm Q
35mm R
Size (Height H) 5mm 5
7mm 7
11mm 11
12mm 12
13mm 13
16mm 16
18mm 18
20mm 20
27mm 27
25mm 25
30mm 30
35mm 35
45mm 45
Finishing Bulk 0
Taping P=5.0 TP5
Taping P=2.5 TP25
Cut Lead L=3.5 K C35
Cut Lead L=4.5 S K45
Cut Lead L=4.5 S45
Horizontal H01=4.0 H140
Horizontal H02=4.0 H240
SMD S
Sleeve PVC C
PET T
Example Part Number CD288H, 400V, 180uF, 20%, D18x25L, Long Lead CD288H 400V 180uF M R182 25L M T