Electronic capacitor ChuangHui CD288H1HM4R7D110T with precise capacitance and voltage specifications
Contact Now
Lifetime : 5000hrs@105℃
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Capacitance : 4.7uF
Height - Seated (Max) : 11mm
Pin Spacing : 2mm
Voltage Rating : 50V
Diameter : 5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 3Ω@100kHz
Ripple Current : 86mA@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 4.7uF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D5xL11mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : CD288H1HM4R7D110T
Model Number : CD288H1HM4R7D110T
Package : Through Hole,D5xL11mm
  • Brand: CH (CHUANGHUI)
  • Origin: Dongguan, China
  • Sleeve Material: PVC, PET
Technical Specifications
Category Specification Code
Part Number Encoding Rules: Series Voltage Capacitance Tolerance Capacitance Size Finishing Sleeve
Voltage (V) 4, 6.3, 10, 16, 25, 35, 50, 63, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 250, 315, 350, 400, 420, 450, 460, 500, 550 OG, OJ, 1A, 1C, 1E, 1V, 1H, 1J, 1K, 2A, 2B, 2S, 2C, 2Z, 2D, 2E, 2F, 2V, 2G, 2J, 2W, 2T, 2H, 2L
Capacitance Tolerance (C.T.) 5%, 10%, 20%, -0%+20%, -10%+20%, -20%+30%, -15%+20% J, K, M, W, T, Q, P