Contact Now
Operating Temperature : -25℃~+105℃
Capacitance : 15uF
Height - Seated (Max) : 14mm
Voltage Rating : 400V
Diameter : 8mm
Tolerance : ±20%
Description : 15uF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL14mm
Mfr. Part # : CD1102GM150F140T
Model Number : CD1102GM150F140T
Package : Through Hole,D8xL14mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CH (CHUANGHUI)
  • Origin: Dongguan, China
  • Packaging: Packed with plastic bags, then placed in cartons.
  • Label Material: PET (PET - Dark green background with gold characters PET)
Technical Specifications
Category Specification/Code Details
Series CD110
CD288H
CD288L
CD26GC
CD26M
CD26L
CD110L
NP
LL
CD288S
CD26K
CD26C
CD293
CD294
CD296
CD133
CD134
CD136
Voltage (V) 4 Code: OG
6.3 Code: OJ
10 Code: 1A
16 Code: 1C
25 Code: 1E
35 Code: 1V
50 Code: 1H
63 Code: 1J
80 Code: 1K
100 Code: 2A
120 Code: 2B
140 Code: 2S
160 Code: 2C
180 Code: 2Z
200 Code: 2D
250 Code: 2E
315 Code: 2F
350 Code: 2V
400 Code: 2G
420 Code: 2J
450 Code: 2W
460 Code: 2T
500 Code: 2H
550 Code: 2L
Capacitance Tolerance 5% Code: J
10% Code: K
20% Code: M
-0%+20% Code: W
-10%+20% Code: T
-20%+30% Code: Q
-15%+20% Code: P