Material number encoding and packaging details for ChuangHui CD26G1CM221E120T electronic components
Contact Now
Description : Through Hole,D6.3xL12mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CD26G1CM221E120T
Model Number : CD26G1CM221E120T
Package : Through Hole,D6.3xL12mm
Product Attributes
  • Brand: CH (CHUANGHUI)
  • Origin: Dongguan, China
  • Sleeve Material: PVC, PET
Technical Specifications
Category Specification Code
Series CD110 CD110
CD133 CD133
CD134 CD136 CD134 CD136
Voltage (V) 4V 4
6.3V 6.3
10V 10
16V 16
25V 25
35V 35
50V 50
63V 63
80V 80
100V 100
120V 120
140V 140
160V 160
180V 180
200V 200
250V 250
315V 315
350V 350
400V 400
420V 420
450V 450
460V 460
500V 500
550V 550
Capacitance Tolerance 5% J
10% K
20% M
-0% ~ +20% W
-10% ~ +20% T
-20% ~ +30% Q
-15% ~ +20% P
Capacitance (uF) 0.1 R10
0.22 R22
0.3 R30
0.47 R47
1 1R0
2.2 2R2
3.3 3R3
4.7 4R7
6.8 6R8
10 100
Diameter (D) mm 4 C
5 D
6 E
8 F
10 G
12.5 H
13 K
16 L
18 M
20 N
22 0
25 P
30 Q
Height (H) mm 5 5
7 7
Finishing Bulk 0
Taping P=5.0 TP5
Taping P=2.5 TP25
Cut Lead L=3.5 (K) K45
Cut Lead L=4.5 (S) S45
Horizontal H01=4.0 H140
Horizontal H02=4.0 H240
SMD S
Sleeve PVC C
PET T
Packing Instructions
  • Products are first packed in plastic bags, then placed in cartons.
  • Refer to "Packing Standard" for specific packing quantities.
Label Example
Field Example
Order Number CH221102053
Part Number CETW-181A-000
Series CD288H
Specification 400V 180uF 20%