Electronic capacitor ChuangHui CD26G2EM100F120T designed for multiple electronic device applications
Contact Now
Lifetime : 8000hrs@105℃
Operating Temperature : -25℃~+105℃
Capacitance : 10uF
Height - Seated (Max) : 12mm
Pin Spacing : 3.5mm
Voltage Rating : 250V
Diameter : 8mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Ripple Current : -
Tolerance : ±20%
Description : 10uF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D8xL12mm 8000hrs@105℃
Mfr. Part # : CD26G2EM100F120T
Model Number : CD26G2EM100F120T
Package : Through Hole,D8xL12mm
Product Attributes
  • Brand: CH
  • Origin: Dongguan, China
  • Packaging: Plastic bags inside cartons.
Technical Specifications
Category Specification Code/Value
Series CD110 CD110
CD288H CD288H
CD288L CD288L
CD26GC CD26GC
CD26M CD26M
CD133 CD133
CD134 CD134
CD136 CD136
Voltage (V) 4V 4
6.3V 6.3
10V 10
16V 16
25V 25
35V 35
50V 50
63V 63
80V 80
100V 100
120V 120
140V 140
160V 160
180V 180
200V 200
250V 250
315V 315
350V 350
400V 400
420V 420
450V 450
460V 460
500V 500
550V 550
Capacitance Tolerance Code 5% J
10% K
20% M
-0%~+20% W
-10%~+20% T
-20%~+30% Q
-15%~+20% P
(Example: 20%) M
Capacitance (Cap.) 0.1uF R10
0.22uF R22
0.3uF R33
0.47uF R47
1uF 1R0
2.2uF 2R2
3.3uF 3R3
4.7uF 4R7
6.8uF 6R8
10uF 10
22uF 22
33uF 33
47uF 47
68uF 68
100uF 101
220uF 221
330uF 331
3300uF 332
Size (Diameter D) 4mm C
5mm D
6mm E
8mm F
10mm G
12.5mm H
13mm K
16mm L
18mm M
20mm N
22mm O
25mm P
30mm Q
35mm R
Size (Height H) 5mm 5
7mm 7
11mm 11
12mm 12
13mm 13
16mm 16
18mm 18
20mm 20
27mm 27
25mm 25
30mm 30
35mm 35
45mm 45
Finishing Bulk 0
Taping P=5.0 TP5
Taping P=2.5 TP25
Cut Lead L=3.5 K C35
Cut Lead L=4.5 S K45
Cut Lead L=4.5 S45
Horizontal H01=4.0 H140
Horizontal H02=4.0 H240
SMD S
Sleeve PVC C
PET T
Example Part Number CETW-181A-000 N/A
Example Specification 400V 180uF 20% D18x25L Long Lead N/A